ثبت نام
x

ورود

نام کاربری :

رمزعبور :

یا عضویت

گذرواژه‌تان را فراموش کرده‌اید؟

ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
جلسه اول کارگروه مرحله دوم برنامه ریزی 93
نویسنده پیام
Brightness آفلاین
مدیر ارشد برنامه ریزی شهری

اعتبار: 23
سپاس ها 2001
سپاس شده 1493 بار در 633 ارسال
ارسال: #1
جلسه اول کارگروه مرحله دوم برنامه ریزی 93

با سلام خدمت همه ی دوستان عزیزم. انشالا که همه خوب و خوش هستید و  به اندازه کافی استراحت کردید  و برای یک شروع جدی برای مرحله دوم آماده هستید.

جلسه اول کارگروه رو شروع میکنیم.به همه ی شما خوش آمد میگم و امیدوارم تا پایان کار، همراه ما باشید و همپای هم پیش بریم و در نهایت شاهد موفقیتتون نه فقط توی کنکور و از نوع مرحله دومی،بلکه در همه عرصه های زندگی باشیم.

پیشنهاد مهندس اسدی( رتبه 9 کنکور 92 )  برای روند کار برای مرحله 2 :

ما تواولین قدم باید یه برنامه ریزی بکنیم و جدول زمان بندی داشته باشیم تا اخر اردیبهشت بعدازاون که زمان اعلام نتایج میشه شرایط عوض میشه ، یه برنامه واسه اونجا تا شبه امتحان میریزیم.امتحان از چندتا بخش تشکیل میشه :

1.    اول باید به چارچوب نطری برای جواب پیدا کنیم(این قسمت نوشتاری میشه بیشتر) یعنی باید   مهارت¬ های تحقیقی- نوشتاری رو قوی کنید.

2.    بعد باید بتونیم مساله رو حل کنیم (فک میکنم اینجا جایی که بیشتر بچه های غیر مرتبط بلد نیستن و بچه های شهرسازی کامل بلدن من واسه اینجا یه توضیح میدم مساله روشن بشه ، ببینید تو یه مساله ریاضی بشما ارقام و عدد رو میدن مجهول رو میخوان تو شهرسازی  جای ارقام و عدد میگن کجای سایت چه چیزایی داره بعدش میگن این قسمت رو دارم شما واسش طرح بدین ، لپ مطلب اینه که شما باید تو طرح تون از چیزایی که سوال گفته استفاده کنید و راه حل بدین،اینم نیست که یه چیزه مشکل بدن بترسید ، مثلا میکن اینجا گسل داره خوب باید حریمشو رعایت کنیم تو طرح این میشه جواب سوال)یه چیزه دیگه که یادم رفت الان بگم ، اون چارچوب نظری که نوشتین یه سری اصول داره در حقیقت اسمش اصول نیست دستورالعمل که مثلا کجای طرح باید چه کاربری قرار بگیره اینم از قسمت اول میاد تو جواب باید در نظر بگیرین که در اینجا لازمه که قوی کنیم.

3-حالا که مساله رو حل کردیم تو ذهنمون باید پیادش کنیم این میشه چطور نشون دادن ، کشیدن نقشه ،سازمان فضایی و ... و این هم تقویت مهارت ترسیمی رو میطلبه!

یه کار شهرسازی خوب کاریه که توطرح از اصولی که تو چارچوب نظری گفته میشه استفاده بشه ، بعدش مشکلات رو ببینه و راه حل بده اگه اینکارو بکنین اصطلاحا میگن کار انسجام داره یعنی یه روندی رو طی کرده شما باید این روند رو داشته باشید تا نمره خوب بگیرین
پس اینکه بیایم سازمان فضایی بکشیم همینجوری کمک هست اما درد و دوا نمیکنه شما باید تمرین اینو داشته باشیدی که از چارچوب نظریتون استفاده کنید .
خب اگه تا اینجا گیج نشدید از اینجا به بعدش من نظرمو واسه کار میگم :
کار یه قسمت مجزا داره میشه بخش سوم ، جایی که باید رو بیان تصویری کارکنید ، مثلا چه جوری خیابون بکشیم ، چجوری مرکز محله مشخص کنیم و این حرفا اینجاست که کار های نمونه به درد میخوره باید ببینید ، بکشید تا دستتون راه بیوفته چه فرصتی بهترازعید واسه اینکار ( اگرم خواستین کتابای طراحی شهری ازاین چیزا داره از بجه های طراحی بپرسین میگن بهتون ) پیشنهادم از الان تا اخر عید هرروز تمرین داشته باشید باید دستتون راه بیوفته طراحی کردن واسه بچه های غیر مرتبط سخت تره پس بیشتر تلاش کنید.
حالا که اون قسمت راه افتادش میریم سر اینکه فرایند رو چجوری کارکنیم :
من میگم هرموضوع رو به یه چارچوب نظری پیوند بدیم مقالات رو هم اماده کنیم واسه خوندن که یهو کارا باهم پیش بره
مثلا پیشنهاد من
1-الگوی واحدهای همسایگی مثل tod , tnd , pp, با اماده سازی باهم
2-قسمت بهسازی ، نوسازی  با یک کار تو این زمینه
3-فرایند استراتژیک با یه نمونه کار
4-نقشه برای پهنه بندی و توسعه شهر یا در حد مقیاس محله با نظریات مربوطه باهم
5-یکی هم بافت حاشیه و زاغه نشینی
موضوعات دیگه هم میشه اضافه کرد دوستان بگن(البته من خودم با موضوعات مثل توریسم و ترافیک و اینا مخالفم چون نه اصلا شهرسازی هست نه اینکه قبلا تو مرحله اول بهشون برخوردیم نه اینکه من به شخصه تو 4سال درس خوندنم  ازاین طرح ها ندادم تو کارگاه های درس)
اینا میشه 5 هفته از هفته سوم فروردین تا اخر اردیبهشت تقریبا
تااینجا هم گفتم چی بخونیم هم بیان تصویری رو گفتم چیکار کنین
حالا میمونه رو شیت چه کنیم
ببینید با یه مثال دیگه شما وقتی یه مساله ریاضی دارین اگه راه حل رو ننویسین نصف نمره رو نمیگیرن ، حالاتوشهرسازی اگه راه حل رو ننویسین اصلا نمره نمیگیرین
من 5تا موضوع رو پیشنهاد دادم ولی باس تو همه اینها راه حل رو بنویسین راه حل چی میشه؟الان میگم(اینارو بچه های شهرسازی بلدن واسه غیرمرتبط ها میگم ، چیز سختی نیست الکی استرس نگیرین بیاین بنویسین واااااااااااای چیکار کنم ، تمرین کن )
1-شما باید توقسمت چارچوب نظری به یه سری اصول(شما همون پیشنهادات نظریه واسه طراحی در نظر بگیرین ) برسین و باید ازش استفاده کنید
2-باید بتونین بیانیه چشم انداز بنویسین (بلد نیستین؟تاحالا ننوشتین؟خب واسه چی اومدی کنکور شهرسازی بدی ، باس یاد بگیری مقاله دکتر گلکار کمک خوبیه حتما بخونینش)
3-باید بتونین معضلات و مشکلات مساله رو به طراح بگین که متوجه شدین ، چی بهتراز swot واسه اینکار(پس تومرحله بعدش باید بتونین سوات بنویسین ،بلد نیستین؟تاحالا ننوشتین؟خب واسه چی اومدی شهرسازی پس؟باید یاد بگیری اینم چندتا مقاله مفید داره میذارم واستون)
4-سیاست و راهبرد نویسی
5-الترناتیو دادن  و طرح نهایی
ببینید به کاری نمره میدن که این مراحل رو داشته باشه و بتونه خوب رو شیت بیان کنه
واسه بیان رو شیت گفتم چیکارکنین ، واسه موضوعاتم گفتم میمونه این 5تا مرحله که سوال اینه اینارو چه جوری یاد بگیرم؟اگه شهرسازی خوندین که خب بلدین و  اشکالات هم تو تصحیح بقیه بچه ها بهتر میشین کاری باشما ندارم .
می مونه اونایی که غیر مرتبط هستن و باید اینارو یاد بگیرن که پیشنهاد میکنم توی  مقاله هایی که توش اموزش داده بخونین ، کارای بچه های شهرسازی رو ببینین ، کجابهترین نمونه هاست؟پایان نامه ها ، پایان نامه های شهرسازی دقیقا این روندو ولی به تفصیل طی کردن واسه دیدن این 5قسمت پایان نامه های شهرسازی رو ببینید
پس چیزی که من توقع دارم تا اخر 13 فروردین اماده کنین ، اولا دستتون رو قوی کنین اونم فقط با کشیدن قوی میشه ( قسمت بیان تصویری ) ، و این 5تا مرحله رو یاد بگیرید واسه یاد گیری هم اول اصول رو از مقاله ها یاد بگیرید بعدش نمونه کار ببینید و خودتون بکشید یعنی 2تا3 تا کاررو که دیدی (قشنگ ببینی تجزیه تحلیلش کنی واسه خودت که طرف چیکار کرده ) کار چهارم رو بزاری جلوروت خودت واسش طرح بکشی ، یادتون نره این رشته مثه مرحله اول نیست حفظ کنی تست بزنی رتبه بیاری ، تا خودت نکشی یاد نمیگیری باید خودت بکشی باید خودت بکشیباید خودت بکشی باید خودت بکشی باید خودت بکشی باید خودت بکشی باید خودت بکشی باید خودت بکشی باید خودت بکشی باید خودت بکشی باید خودت بکشی باید خودت بکشی اید خودت بکشی باید خودت بکشی باید خودت بکشی باید خودت بکشی باید خودت بکشی باید خودت بکشی باید خودت بکشی باید خودت بکشی باید خودت بکشی باید خودت بکشی باید خودت بکشی باید خودت بکشی باید خودت بکشی باید خودت بکشی باید خودت بکشی باید خودت بکشی کشی باید خودت بکشی باید خودت بکشی باید خودت بکشی باید خودت بکشی باید خودت بکشی باید خودت بکشی باید خودت بکشی باید خودت بکشی باید خودت بکشی اید خودت بکشی باید خودت بکشی باید خودت بکشی باید خودت بکشی باید خودت بکشی باید خودت بکشی باید خودت بکشی باید خودت بکشی باید خودت بکشی باید خودت بکشی باید خودت بکشی باید خودت بکشی باید خودت بکشی باید خودت بکشی باید خودت بکشی باید خودت بکشی
یعنی 14 فروردین شما هم بلدین چجوری درخت و خیابون نشون بدین و هم چجوری این روند رو باید اجرا کرد تا بعدش هرهفته رو یه موضوع کارکنیم مدیرهای سایتم بیان کاراتونو رفع اشکال کنن(بازم میگم رفع اشکال میشه )،نبینم بعده فروردین یکی کار بیاره توشswotنباشه یا الترناتیو نداده باشه اینا باید تو همه کارا باشه و این چیزاست که نمره داره
امیدوارم مفید بوده باشه
بازم میگم اون چیزی که نمره میاره براتون داشتن 5تا رونده توی کار.

آخرین ارسال های من :
(آخرین ویرایش در این ارسال: 02-24-2014 09:38 PM، توسط alireza.)
02-24-2014 09:31 PM
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط alireza ، mariii ، najme ، mardin ، saeedm ، monir90 ، khansa ، تهمینه لادی
Brightness آفلاین

سپاس ها 2001
ارسال: #2
RE: جلسه اول کارگروه مرحله دوم برنامه ریزی
خب بچه ها متن بالا رو بخونید و نظرتون رو بگید. موافقید؟ پیشنهاد دیگه ای دارید؟

02-24-2014 09:38 PM
 سپاس شده توسط mardin
mariii آفلاین
عضوکارگروه برنامه ریزی شهری مرحله دوم93

سپاس ها 107
سپاس شده 179 بار در 65 ارسال
ارسال: #3
RE: جلسه اول کارگروه مرحله دوم برنامه ریزی 93
والا مهندس نیم ساعت زود شروع کردی حالا همه نیومدن!Big Grin
به نظرم خوبه. ولی باید مقالات مرتبطو اصلی رو پیدا کنیم برا هر موضوع. و اینکه برا بچه های غیر مرتبط برا نمونه یه شیت برنامه ریزی بذارین که دستشون بیاد منظورتون ازین حرفا چیه.
درکل ممنون Heart

آخرین ارسال های من :
02-24-2014 09:41 PM
Brightness آفلاین

سپاس ها 2001
ارسال: #4
(02-24-2014 09:41 PM)mariii نوشته شده توسط:  والا مهندس نیم ساعت زود شروع کردی حالا همه نیومدن!Big Grin
به نظرم خوبه. ولی باید مقالات مرتبطو اصلی رو پیدا کنیم برا هر موضوع. و اینکه برا بچه های غیر مرتبط برا نمونه یه شیت برنامه ریزی بذارین که دستشون بیاد منظورتون ازین حرفا چیه.
درکل ممنون Heart
تاپیک و زودتر باز کردم که دوستانی که حضور دارند، مطلب رو بخونند و فرصت ارائه پیشنهاد رو داشته باشن.
برای مقالات، باید مقالاتی که نمونه موردی دارند رو انتخاب کنیم و همچنین مقالات اساتید معروف رو برای خوندن پیدا کنیم.

02-24-2014 09:46 PM
Brightness آفلاین

سپاس ها 2001
ارسال: #5
(02-24-2014 09:41 PM)mariii نوشته شده توسط:   برا بچه های غیر مرتبط برا نمونه یه شیت برنامه ریزی بذارین که دستشون بیاد منظورتون ازین حرفا چیه.
حتماً . الان یه نمونه شیت برنامه ریزی ارسال میکنم.

02-24-2014 09:47 PM
mariii آفلاین

سپاس ها 107
ارسال: #6
منم چندتا نمونه برنامه ریزی دارم اگه خواستین... ممنون مهندس.
به نظرم قبل اینکه شیتو بذارین نمونه سوال پارسال یا سالای قبلو بذارین ببینین دیدگاه بچه ها چطوریه؟

02-24-2014 09:49 PM
najme آفلاین

اعتبار: 2
سپاس ها 301
سپاس شده 140 بار در 83 ارسال
ارسال: #7
من با 5تا روند متوالی که گفتین موافقم . این کاری بود که توی طرح و کارگاه هامون طی یک ترم انجام میدادیم و سرجلسه امتحان باید طی 3ساعت Angel

آخرین ارسال های من :
(آخرین ویرایش در این ارسال: 02-24-2014 09:56 PM، توسط najme.)
02-24-2014 09:55 PM
 سپاس شده توسط Brightness
Brightness آفلاین

سپاس ها 2001
ارسال: #8
(02-24-2014 09:49 PM)mariii نوشته شده توسط:  منم چندتا نمونه برنامه ریزی دارم اگه خواستین... ممنون مهندس.
به نظرم قبل اینکه شیتو بذارین نمونه سوال پارسال یا سالای قبلو بذارین ببینین دیدگاه بچه ها چطوریه؟
نمونه کارهای بچه ها، که سال گذشته کار کردیم، توی سایت هست و میتونید به مرور استفاده کنید.
 نمونه شیت رو پیوست کردم.

فایل‌(های) پیوست شده
.rar  nemune.rar (اندازه: 1.74 MB / تعداد دفعات دریافت: 159)

02-24-2014 09:55 PM
 سپاس شده توسط najme ، mariii ، mardin
Brightness آفلاین

سپاس ها 2001
ارسال: #9
(02-24-2014 09:55 PM)najme نوشته شده توسط:  من با 5تا روند متوالی که گفتین موافقم . این کاری بود که وی طرح و کارگاه هامون طی یک ترم انجام میدادیم و سرجلسه امتحان باید طی 3ساعت Angel
درسته، همون روالی هست که دانشجویان شهرسازی در طرحاشون انجام میدن. فقط اینکه باید روی زمان بستن شیت ها تمرین کنید که بتونید در عرض سه ساعت یه کار رو جمع کنید.

02-24-2014 09:56 PM
mariii آفلاین

سپاس ها 107
ارسال: #10
درسته. مهندس سوالاتشو هم بذارین. منم خودم رشته م مرتبطه پاسال هم این نمونه سوالارو دیدم. برا دوستای غیر مرتبط یا سال آخر میگم.

02-24-2014 09:59 PM
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

تماس با ما   انجمن تخصصی مرحله اول و دوم شهرسازی   بازگشت به بالا   بازگشت به محتوا   بایگانی   پیوند سایتی RSS